Free shipping across India on orders over ₹500

Our spices are in Amazon's Great Indian Festival, or order here with free shipping over ₹500

Navratri box: 15% off with NAVRATRI15, till 20 Oct

Diwali gifting: spice boxes that ship across India

Powder spices

Ground from whole spices, with no additives or preservatives.

2 products in stock, 1 back soon

Cardamom Powder

इलायची पाउडर

75 g pack

₹410₹670

₹547 per 100 g

Black Pepper Powder

काली मिर्च पाउडर

75 g pack

₹209₹380

₹279 per 100 g

Back soon

Sold out for now. They return to the shop as soon as they are restocked.

Cinnamon Powder

दालचीनी पाउडर

75 g pack

₹220₹370

₹293 per 100 g

Sold out

Out of stock right now

10% off your first order

Join the GHI Foods letter for recipes, spice guides and festival offers. Your code arrives right away.