Free shipping across India on orders over ₹500

Our spices are in Amazon's Great Indian Festival, or order here with free shipping over ₹500

Navratri box: 15% off with NAVRATRI15, till 20 Oct

Diwali gifting: spice boxes that ship across India

Spice Journal

22 September 2026

The Perfect Masala Chai Ratio for the Festive Season

The Perfect Masala Chai Ratio for the Festive Season

From Navratri to Diwali, the kettle barely gets a rest. Guests drop in, the pooja runs long, someone is always "just making one more round". Everyone has an opinion on how chai should taste, but most of us eyeball the spices and hope. This guide gives you a dependable masala chai ratio, per cup, for the four spices that matter most: elaichi (green cardamom), laung (clove), kali mirch (black pepper) and adrak (ginger). Then it shows how to scale it up for a house full of guests without the chai turning bitter or harsh.

The masala chai ratio, per cup

One "cup" here means roughly 150 ml of finished chai, the size of a regular teacup or a large kulhad. Start with this and adjust to taste.

IngredientPer cupWhat it does
Water90 mlBrews the tea and spices
Milk90 mlBody and creaminess
Loose CTC tea1 teaspoonStrength and colour
Green cardamom2 pods, lightly crushedSweet, floral aroma
Clove1 budWarm depth
Black pepper2 peppercorns, crackedA gentle back-of-the-throat warmth
Fresh gingerAbout 1/2 inch, crushed or gratedBrightness and bite
Sugar or jaggery1 to 2 teaspoonsRounds out the spices

Some water boils off while it simmers, which is why 180 ml of liquid gives you about 150 ml in the cup.

Why each spice is there

Elaichi: the lead voice

Cardamom is what most people recognise as "masala chai". Two pods per cup gives a clear aroma without tasting like dessert. Crush the pods lightly so the seeds are exposed but still inside the husk; the husk adds a little flavour too. Larger, fuller pods, like our 8 mm whole green cardamom, give you more seeds per pod, so the aroma comes through with fewer pods.

Laung: small but strong

Cloves are the easiest spice to overdo. One clove per cup is plenty. More than that and the chai takes on a medicinal, numbing note. If you are unsure, start with one clove for every two cups and work up. Our whole cloves are hand picked for size, so one bud does the job.

Kali mirch: the quiet warmth

Black pepper is the spice many families add only in winter or the monsoon. Two cracked peppercorns per cup add warmth you feel more than taste. Crack them just before brewing, in a mortar or under a rolling pin, because pre-ground pepper loses its bite quickly.

Adrak: the fresh kick

Fresh ginger brightens everything. Crush or grate about half an inch per cup and add it to the water, not the milk. Letting it boil in water first gives the best flavour and helps keep the milk from splitting.

Per cup chai spices in brass spoons beside a GHI cardamom pouch and mortar

The method, step by step

  1. Crush the spices. Lightly crush the cardamom and crack the pepper in a mortar. Keep the clove whole.
  2. Boil the water with spices and ginger. Add all of them to the water and let it boil for two to three minutes. This is where the spice flavour is drawn out.
  3. Add the tea. Stir in the tea leaves and let them boil for about a minute, until the water turns deep brown.
  4. Add milk and sugar. Pour in the milk and sugar. Bring it to a boil, lower the heat, and let it rise and settle two or three times. This "ubaal" gives the chai its body.
  5. Strain and serve. Strain straight into cups. Serve hot.

If you use jaggery instead of sugar, add it after you turn off the heat and stir well. Adding jaggery to boiling milk can make it split.

Scaling up for festival guests

Here is the trap: spices do not scale in a straight line. Double the cardamom and it stays pleasant. Double the cloves and the whole pot turns harsh. Use this table when you are making chai for a crowd.

CupsCardamom podsClovesPeppercornsGinger
12121/2 inch
23 to 41 to 231 inch
462 to 351.5 inch
810 to 12482.5 to 3 inch

For big batches, boil the spices in the water for a minute or two longer than usual, and taste before you add all the milk. It is easier to add a crushed pod than to rescue an over-spiced pot.

Make a festive chai masala in advance

If you are hosting through the season, a small jar of homemade chai masala saves time. A simple, balanced batch:

  • 20 green cardamom pods (or 1 tablespoon of cardamom powder)
  • 10 cloves
  • 1 teaspoon black peppercorns
  • 2 teaspoons dry ginger powder (sonth)

Grind the whole spices to a fine powder, mix in the sonth and store in a small airtight jar in a dark cupboard. Most home recipes use a quarter to half a teaspoon of chai masala per cup, added along with the tea leaves. Make small batches every few weeks rather than one big jar, because ground spices lose their aroma faster than whole ones. On a busy day, a pinch of ready cardamom powder is a good shortcut too.

Festive variations to try

  • Kesar elaichi chai: add four or five strands of saffron with the milk for special guests.
  • Tulsi adrak chai: add a few fresh tulsi leaves with the ginger.
  • Gud wali chai: swap sugar for jaggery, added off the heat.
  • Kadak cutting chai: use one and a half teaspoons of tea per cup and slightly less milk.

Small mistakes that spoil a good chai

  • Adding spices to the milk. Spices release their flavour best in boiling water. Put them in first, before the tea and milk.
  • Grinding the cardamom to dust. A fine powder in a pan of chai slips through the strainer and leaves a gritty cup. Crush lightly instead.
  • Using stale spices. If your elaichi has faded to a pale straw colour and barely smells when you crack it, no ratio will save the chai. Fresh, well stored whole spices make the biggest difference of all.
  • Boiling the tea leaves for too long. Long boiling before the milk goes in draws out bitterness. About a minute is enough.
  • Making it all at once for a crowd. If you have twenty guests, make two or three pots of six to eight cups rather than one giant one. Smaller pots boil evenly and are easier to balance.

Frequently asked questions

How many cardamom pods should I use per cup of chai?

Two lightly crushed pods per cup is a good starting point. Use three if you like a strong elaichi flavour, or if your pods are small.

Why does my masala chai taste bitter?

Usually too many cloves, tea boiled too long before the milk went in, or too much ground spice. Cut the cloves to one for every one or two cups and boil the tea leaves for only about a minute before adding milk.

Should I add ginger before or after the milk?

Before. Boil crushed ginger in the water with the spices first, then add tea and milk. This draws out more flavour and helps stop the milk from splitting.

Can I use chai masala powder instead of whole spices?

Yes. Use about a quarter to half a teaspoon per cup, added with the tea leaves. Whole spices crushed fresh will always smell brighter, so keep powdered masala in small batches.

How do I make masala chai for a large group?

Scale the milk, water and tea directly, but scale the spices more gently, especially cloves. For eight cups, about ten to twelve cardamom pods, four cloves and eight peppercorns work well.

Get the next recipe in your inbox

Spice guides, recipes and festival offers from GHI Foods. One or two a month.

Spices in this article

  • Whole Green Cardamom

    इलायची

    8 mm pods · 50 g pack

    ₹366₹732 per 100 g

  • Whole Clove

    लौंग

    50 g pack

    ₹220₹440 per 100 g

  • Cardamom Powder

    इलायची पाउडर

    75 g pack

    ₹410₹547 per 100 g

More from the journal

10% off your first order

Join the GHI Foods letter for recipes, spice guides and festival offers. Your code arrives right away.